رپورتاژ

آنچه که باید در مورد ماشین ظرفشویی ها بدانید

در دنیای ماشینی امروز که حاصل پیشرفت تکنولوژی است, شستن ظروف هم جز مواردی است که بطور خودکار توسط دستگاه ماشین ظرفشویی صورت میگیرد. اختراع ماشین ظرفشویی توسط مخترع زن آمریکایی به نام جوزفین کاکرن در سال ۱۸۸۶ صورت گرفت. در واقع به ماشین ظرفشویی ها یک ربات میگویند که توانایی شست و شو و خشک کردن ظروف را دارد. این دستگاه مکانیکی برقی است که امروزه در اکثر رستوران ها و آشپز خانه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد, همچنین در بعضی از آشپزخانه های منزل این دستگاه در ابعاد کوچکتر قابل استفاده است. یکی از دلایل عمده استفاده از این دستگاه این است که شما برای شستن ظروف دیگر نیازی نیست زمان زیادی بگذارید و ظروف کثیف را با دست بشویید, بلکه تمامی ظروف را میتوانید در این دستگاه قرار دهید و با تنظیم ماشین ظرفشویی خود به دیگر کار های خود برسید. اما نکته قابل توجه در استفاده این دستگاه این است که این دستگاه قادر است علاوه بر ظروف میوه ها را نیز بشوید که این کار را با آب سرد انجام میدهد. شرکت ال جی که پیشتاز تولید دستگاه هایی با طراحی و برنامه های کاربردی خاص و جدید است, دست به تولید ماشین ظرفشویی هایی زده است که با برنامه های متنوع شست و شو کار میکند. در ادامه به بررسی ویژگی ها و کارایی های این وسیله پر کاربرد میپردازیم.

بخش های اصلی سازنده یک ماشین ظرفشویی چیست؟

تمامی ماشین های ظرفشویی ساخت و اجزای تشکیل دهنده آن ها یکسان است. یک ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف کثیف نیاز به یک مخزن دارد که ظروف در آن قرار بگیرد. این مخزن یا باید از جنس پلاستیک باشد و یا باید از جنس استیل که در معرض رطوبت و آب زنگ نزند. درون این مخزن قفسه هایی در اندازه های مختلف قرار دارد که محل قرار گیری ظروف مختلف است. قبل از قرار دادن ظروف باقی مانده غذا را باید جدا کرد گاهی این باقی مانده های غذا در ظروف باقی میماند ولی توسط فیلتر , غذای موجود در این دستگاه ابتدا اسیاب شده و سپس از طریق آب از دستگاه خارج میشود. توجه داشته باشید حتما ظروف باید با آب گرم شست و شو شود. وجود شیر آب گرم از ضروری ترین قسمت هاست. وقتی ظروف در ماشین ظرفشویی قرار گرفتن از طریق سوراخ های آب فشان, آب با فشار زیاد خارج میشود. قسمت نهایی هر ماشین ظرفشویی خشک کن آن ها می باشد که متاسفانه برق زیادی را مصرف میکند. در نهایت بخش الکترونیکی هر ماشین ظرفشویی برای تنظیمات دستگاه و برنامه دادن برای تمیز کردن ظروف است.

چگونه یک ماشین ظرفشویی ظرف ها را میشوید؟

ماشین ظرفشویی یک دستگاه خودکار است که تنها با قرار دادن ظروف در آن و ریختن پودر و همنیطور تنظیمات اولیه برنامه ماشین ظرف ها را میشوید ولی دقت داشته باشید که باید تمامی قفسه ها پر از ظرف باشد و حداکثر ظروف را در داخل ماشین قرار دهیم. تمامی ماشین ظرفشویی ها در هفت مرحله کار خود را انجام میدهند. ابتدا مخزن را پر از آب میکند بهتر است در این زمان شیر آب دیگری باز نباشد تا آب با فشار بیشتری وارد شود, سپس آب درون مخزن حرارت داده میشود و آب باید کاملا داغ باشد یعنی تا دمای ۵۰ درجه سانتی گراد گرم شود گاهی تا ۷۰ درجه نیز گرم خواهد شد. در مرحله سوم که مرحله شستشو است آب از طریق فواره ها یا سوراخ های آب فشان همراه با مواد شوینده به طرف ظروف با بیشترین فشار پرتاب میشود این کار باعث میشود چربی ها و مواد غذای باقی مانده از روی ظروف کنده شود و آماده شستشو شود, لازم به یاد آوری است که مواد غذایی باقی مانده را قبل از قرار دادن در داخل مخزن حتما پاک سازی کنید تا شستشو بهتر انجام بگیرد. در مرحله بعد آب کثیف از طریق لوله از داخل مخزن تخلیه میشود.  سپس در قسمت آب کشی آب تمیز به ظرف ها پاشیده میشود تا کف موجود را از روی ظروف پاک شود. دوباره این آب کثیف تخلیه شده و از طریق لوله ها آب مخزن به بیرون هدایت میشود. مرحله هفتم که مرحله آخر و خشک کردن نامیده میشود از طریق تنظیم دستگاه قبل از شروع به کار کردن اتفاق می افتد. در این مرحله ظروف حرارت داده میشوند تا با حرارت بالا رطوبت موجود بر روی ظروف از بین برود و خشک شوند. در تمامی این مراحل ماشین ظرفشویی مدت زمان هر عملکرد را تنظیم میکند و بر روی صفحه نمایش لمسی موجود روی این دستگاه نشان میدهد, علاوه بر این دمای داخل مخزن و رطوبت را بطور خودکار کنترل میکند و همینطور از دما و حرارت زیاد جلوگیری میکند تا به ظروف آسیب نرسد. سنسور دیگری وجود دارد که میزان ارتفاع آب داخل مخزن را تشخیص داده و از تجمع آب اضافی در مخزن جلوگیری میکند و آب جمع شده را به بیرون هدایت میکند. سنسور دیگر نیز میزان آلودگی آب خروجی از مخزن را تشخیص میدهد. به تعبیر عامیانه تر این دستگاه ماشین ظرفشویی هوشمند است که تمامی مراحل را کنترل و از آلودگی جلوگیری میکند. امروزه ظرفشویی ال جی جزو محصولات و برندهای شاخص در این زمینه می باشد که طرفداران زیادی در بین خانم های خانه دار دارد .

نکات مهم

ماشین ظرفشویی مانند دیگر وسایل الکترونیکی موجود دارای نکات بسیار مهمی است که قبل از کار کردن با آن باید بدانید, عمل به این نکات در بهبود کیفیت حاصل از عملکرد دستگاه تاثیر بسزایی دارد و همچنین عمر دستگاه شما را بالا میبرد. در زیر به برخی از نکات مهم قابل توجه میپردازیم:

 • نباید از شوینده های معمولی در ظرفشویی استفاده کنیم, بلکه باید از شوینده هایی که مخصوص ماشین ظرفشویی هستند استفاده شود مانند قرص ماشین و یا نمک مخصوص ماشین.
 • بیش از ظرفیت ماشین از ظروف پر نکنید و یا کمتر از ظرفیت ماشین ظروف قرار ندهید زیرا ظروف بیشتر باعث تمیز نشستن آن ها میشود و گاهی ممکن است اصلا شستشویی انجام نگیرد و ظروف کمتر نیز باعث به هدر رفتن انرژی برق و آب میشود. همچنین برای صرفه جویی در مصرف برق و آب با دور کند ظروف خود را بشووید.
 • ظروف استیل و نقره را باهم قرار ندهید زیرا باعث خوردگی آن ها میشود.همینطور ظروف چینی و چوبی را در ماشین قرار ندهید. زیرا امکان آسیب دیدن ها وجود دارد.
 • ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی را بطور همزمان استفاده نکنید. در ساعاتی که فشار آب زیاد است استفاده کنید.
 • ظرف های پلاستیکی را در قسمت پایین قرار ندهید زیرا ممکن است حرارت بالا باعث تغییر شکل آن ها بشود. و از ظروفی که شکل یکسان دارند جدا از هم بگذارید تا آب کاملا به آن ها برسد.
 • ظرف های کریستالی را در ماشین قرار ندهید به دلیل داشتن سرب به محیط شیمیایی داخل ماشین واکنش نشان میدهد. و ظروف آلومینیومی را در داخل ماشین قرار ندهید زیرا رنگ آن ها عوض میشود.
 • اگر آب لوله کشی شما املاح زیادی دارد از شونده بیشتری استفاده کنید. ولی در حالت معمول از ریختن پودر زیادی خودداری کنید زیرا باعث آسیب رسیدن به ظروف میگردد.
 • طبق دستور کارخانه و راهنمای دفترچه ظروف را بچینید تا مقدار آب کافی به آن ها برسد.

ویژگی های ماشین ظرف شویی

برخی ماشین های ظرفشویی دارای مخزن استیل و برخی دیگر دارای مخزن پلاستیکی هستند که مخزن استیل از نظر قیمت گران تر و از رسوب و زنگ زدگی جلوگیری میکند. در داخل مخزن قفسه ها قابلیت تنظیم ارتفاع را دارند که میتوانید قابلمه ها و پارچ ها را نیز بشویید این قابلیت این اجازه را میدهد تا فضای داخلی مخزن را تنظیم نمایید. همینطور بطور مجزا دارای سبد های مخصوص قاشق و چنگال هستند. در هنگام شستشو و کار کردن این دستگاه دارای بازوهای شستشوی ریز است که میزان اسپری کردن آب و جهت ریزش آب به سمت بالا و یا پایین را تنظیم میکند. دارای دو فیلتر است. یکی فیلتر ضایعات که از ورود مواد غذایی باقی مانده به درون خروجی آب جلوگیری میکند و دیگری فیلتر میکروسکوپی است که ذرات کوچکتر مواد را جذب میکند. این ویژگی های کلی یک ماشین ظرفشویی بود اما میپردازیم به ویژگی های برنامه های شستشو:

 • برنامه نصف ظرفیت : گاهی اوقات ظروف به حد ظرفیت ماشین ظرفشویی نمیرسد شما با تنظیم بر روی این برنامه میتوانید ظروف خود را با حداقل میزان مصرف آب بشووید که این کار موجب صرفه جویی در مصرف برق نیز میشود.
 • شستشو با تاخیر: با این ویژگی شما میتوانید با تنظیم ساعت معینی از ماشین ظرفشویی خود در زمانی که منزل نیستین و یا در حال استراحت هستید استفاده کنید همچنین با تنظیم این برنامه میتوانید در نیمه شب که کمترین ساعات استفاده از برق است از این دستگاه استفاده کنید تا در مصرف برق نیز صرفه جویی نمایید.
 • میوه شویی : در همان سبد ظروف میتوانید میوه های خود را بشویید و از مواد ضد عفونی کننده نیز استفاده کنید.
 • شستشوی مقدماتی : زمانی که ظروف بسیار چربی دارید یا بسیار کثیف هستند میتوانید با تنظیم این برنامه قبل از شستشوی اصلی ظروف خود را برای مدت زمان محدود خیس کنید.
 • سیستم آب کشی اضافی : در آخرین مرحله اگر لک یا مواد اضافی بر روی ظروف باقی بماند با این برنامه میتوانید دوبراه آب کشی کنید.
 • لامپ UV: با این برنامه با استفاده از اشعه فرابنفش میکروب ها و باکتری های موجود در ظروف را از بین ببرید.

برنامه های بالا برنامه های کاربردی در زمان استفاده از ماشین ظرفشویی است اما سیستم ها مختلفی در این دستگاه قرار داده اند که عملکرد دستگاه را بهبود بخشیده است. تمام قابلیت های ذکر شده را می توانید در محصولات ال جی یافت کنید . در زیر به برخی از این سیستم ها توجه کنید:

 • سیستم aqua stop : زمانی که ماشین ظرفشویی دچار نشتی باشد دستگاه از ادامه کار خود متوقف میشود.
 • سیستم PF : در صورت نوسانات برق یا قطع برق ,دستگاه از همان جایی که متوقف شده بود شروع به کار میکند.
 • حسگر آب aqua sensor : در مرحله اول آب کشی میزان کثیفی آب را بررسی میکند تا درصورت کمترین میزان آلودگی در دور اصلی شست و شو از آن استفاده کند. این کار باعث صرفه جویی آب تا بیست درصد می باشد.
 • سیستم intensive zone : این سیستم برای ظروف بزرگ تر و کثیف تر است تا با فشار و دمای بالاتری شست و شو شوند.
 • خشک کن cool dry: ازاین سیستم برای خشک کردن ظروف از حرارت بالا استفاده نمیشود بلکه رطوبت موجود بر روی ظروف از طریق فن خشک میشود.

به هنگام خرید یک ماشین ظرفشویی نکات زیر را توجه فرمایید

 • دارا بودن برچسب انرژی که با میزان حداقل انرژی فعالیت میکند.
 • از نمایندگی های مجاز دارای گارانتی خریداری شود.
 • دارای بیشترین بازوی آب پاش را دارا باشد.
 • دارای حس گر ها و سیستم های کنترلی لمسی باشند.

شرکت های مختلفی در تولید این محصول دخیل هستند که شرکت لوازم خانگی ال جی توانسته است ماشین ظرفشویی هایی که بیشترین قابلیت را دارند تولید کنند. توجه داشته باشید که یک ماشین ظرفشویی گاه ممکن است تمامی ویژگی ها و قابلیت ها را نداشته باشد. پس درانتخاب خود دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن